Usługi » Implantologia

Implantologia jest dziedziną stomatologii zajmującą się odbudową i rekonstrukcją braków zębowych, czyli przywracaniem pacjentom utraconych zębów w postaci wszczepów kostnych.

Implantologia daje niesamowite możliwości rekonstrukcyjne. Jest optymalnym rozwiązaniem stomatologicznym przede wszystkim dla pacjentów bezzębnych, u których dochodzi do przesuwania się protez czy ich wypadania. W Australii pewien chirurg specjalizuje się w wykonywaniu wszczepów u dzieci, u których występuje wrodzony brak zawiązków zębów i przez wiele lat skazane są na spożywanie pokarmów półpłynnych i papkowatych. Dzięki implantologii wystarczy wprowadzić dwa implanty i zamocować na nich konstrukcję protetyczną zwaną mostem, aby przywrócić takiemu pacjentowi komfort posiadania własnych zębów.

Nim stomatolog przejdzie do właściwego zabiegu, przeprowadzana jest bardzo dokładna analiza modeli, analiza radiologiczna, a w wyjątkowych przypadkach także tomografia komputerowa. Dopiero po wykonaniu wszystkich badań przechodzi się do planowania wszczepienia implantu. Wspólnie z pacjentem stomatolog wybiera odpowiednią technikę, środki i materiały, po czym przystępuje do pierwszego etapu implantologii - wprowadzenia wszczepu kostnego. Jest to jednoseansowy zabieg chirurgiczny, polegający na zakotwiczeniu odpowiedniej wielkości implantu w strukturę kości i założeniu szwów. Integracja kostna, czyli gojenie się wszczepu razem ze strukturą kości trwa minimum trzy miesiące. Po tym okresie można przystąpić do etapu drugiego – rekonstrukcji protetycznej, ściśle związanej z opisaną osobno implantoprotetyką.

Przeciwwskazaniem do wykonywania implantologii jest cukrzyca niewyrównana, nadczynność tarczycy, a także nadmierne palenie papierosów. Nikotyna niszczy bowiem przyzębie oraz błonę śluzową, którą bardzo wysusza. Jest też czynnikiem bardzo silnie degenerującym i patogennym i może doprowadzić do sytuacji utraty przez pacjenta implantu.

Około 1% przypadków to sytuacje, w których nie dochodzi do integracji implantu z kością. Jedną z przyczyn jest zbyt wczesne wprowadzenie implantu w miejsce, gdzie kiedyś był ząb. Bezpieczny okres od momentu usunięcia zęba do momentu wprowadzenia implantu to okres od 6 do 12 miesięcy – w zależności od wieku pacjenta. U pacjenta młodego integracja i odbudowa kości trwa ok. 6 miesięcy, natomiast u pacjenta starszego nieco dłużej. Jeśli zdarzy się, że implant zostanie odrzucony, można starać się zakotwiczyć go ponownie. W niektórych przypadkach występuje jednak konieczność modyfikacji planu leczenia.

Warto wspomnieć w tym miejscu, że w omówionej wyżej sytuacji nie należy obawiać się dodatkowych kosztów, gdyż producenci implantów gwarantują, że implant wszczepiany w miejsce odrzuconego będzie bezpłatny.

Implantologia dzięki dynamicznemu rozwojowi technik, środków i materiałów, a także za sprawą dużej konkurencji producentów przestała należeć do kategorii zabiegów dostępnych tylko dla nielicznych. Wysokogatunkowe stopy używane w implantologii i implantoprotetyce są najwyższej jakości. Koszt wszczepienia implantu i przeprowadzenia rekonstrukcji protetycznej jednego zęba, przy użyciu materiałów z najwyższej półki cenowej, nie powinien przekroczyć 9500 zł.

Ilość wyświetleń: 22935