Usługi » Wybielanie

Jest kilka metod wybielania zębów. W naszej praktyce preferujemy wybielanie nakładkowe nocne. Jest to wybielanie, które pacjent przeprowadza samodzielnie w domu zakładając na zęby szyny dopasowane do jego uzębienia, z zaaplikowaną odpowiednią dawką żelu OPALESCENCE o różnych roztworach: 10%, 15% bądź 20%. Wskazania do danego roztworu uzależnione są od stopnia nasycenia kolorystycznego zębów, bądź też od stopnia wrażliwości zębów pacjenta. W przypadku gdy pacjent w wywiadzie informuje nas o nadwrażliwości uzębienia, preferujemy zastosowanie preparatu o najniższym stężeniu.

Wybielanie nakładkowe nocne z zastosowaniem preparatu OPALESCENCE znane jest i testowane od lat 90-tych. Nasz gabinet stosuje tą metodę od 1994 roku i rekomenduje ją dla tych pacjentów, którzy chcą w prosty i nieskomplikowany sposób poprawić estetykę swojego uśmiechu poprzez wybielanie.

Pierwszym krokiem do wybielania jest bardzo dokładne badanie uzębienia pacjenta. Wybielanie nie może być przeprowadzane jeżeli u pacjenta są stwierdzone niezaleczone ubytki, bądź ma on próchnicę. Zabieg ten nie ma głębszego sensu także u pacjentów, którzy nie mieli usuniętego kamienia nazębnego naddziąsłowego i poddziąsłowego.

Cały ‘zabieg’ wybielania trwa od tygodnia do 14 dni. Po dokładnym zbadaniu uzębienia pobierany jest wycisk, w oparciu o który przygotowywany jest model szyn indywidualnie dopasowanych do szczęki każdego pacjenta. Po otrzymaniu szyn i preparatu OPALESCENCE pacjent zobowiązany jest tuż przed pójściem spać, zaraz po wieczornym szczotkowaniu zębów, nałożyć odpowiednią ilość preparatu do szyn i założyć je na łuk zębowy.

Sam proces wybielania trwa od 2 do 6 godzin, jednakże ze względu na wygodę i komfort pacjentów preferujemy zakładanie szyn na noc, na czas snu.

Podczas wybielania niezwykle ważne jest aby pacjent codziennie bądź co drugi dzień odwiedzał gabinet dentystyczny, gdyż zabieg ten powinien odbywać się pod nadzorem higienistki dentystycznej i lekarza prowadzącego. Niestety zdarzały się przypadki, iż pacjenci, którzy kupowali preparat na własną rękę bądź też rezygnowali z nadzoru dentystycznego nad wybielaniem, nakładali na szyny zbyt duże ilości żelu, który przedostawał się na dziąsła. Skutkowało to bardzo często poparzeniami dziąseł u pacjentów, którzy później zgłaszali się do nas z objawami stanu zapalnego dziąseł.

Higienistka stomatologiczna nie tylko sprawdza czy pacjent prawidłowo aplikuje żel oraz czy wybielanie w danym przypadku ‘zastartowało’, ale także weryfikuje stopień nadwrażliwości pozabiegowej u każdego pacjenta. Nadwrażliwość ta jest osobniczo zmienna, jednak w przypadku niektórych pacjentów konieczne jest zrobienie przerwy podczas procesu wybielania, albo zastosowanie w jego trakcie preparatów, które tą nadwrażliwość znoszą.

Nadwrażliwość pozabiegowa pojawia się każdego dnia rano, zaraz po zdjęciu szyn z łuku zębowego i mija po kilku godzinach. Każdej nocy podczas snu nie ma sekrecji (wydzielania śliny), jednak zęby cały czas mają kontakt ze śluzówką. Podczas trwania procesu wybielania na zęby na noc nakładana jest szyna z żelem, która izoluje uzębienie od śluzówki, powodując ich odwodnienie. Właśnie ono powoduje wrażliwość pozabiegową uzębienia.

W czasie trwania wybielania, a także około tydzień po jego zakończeniu, pacjenci powinni stosować tzw. dietę białą. Powinni oni unikać tych składników pokarmowych, które mogą wpływać na kolorystykę zęba i utrudniać proces wybielania: mocnej herbaty, kawy, czerwonego wina oraz takich owoców jak wiśnie i jagody.

Wybielanie jest bardzo skuteczną metodą, używaną przez wielu stomatologów na całym świecie. Zostało ono przebadane przez liczne ośrodki naukowe, a jego efektywność została wielokrotnie sprawdzona. Warto tutaj podkreślić, że wybielanie w żaden sposób nie uszkadza zęba ani miazgi, nie wpływa negatywnie na żadną strukturę i z całą pewnością nie grozi pacjentowi połamaniem, czy pokruszeniem zębów.

Zabieg wybielania nakładkowego wystarcza na okres od 2 do 3 lat i gwarantuje poprawę kolorystyki zęba od 2 do 3 odcieni (według specjalnego klucza kolorów) w stosunku do koloru wyjściowego zbadanego przed wybielaniem. Różnego typu przebarwienia pokarmowe, przebarwienia spowodowane piciem dużych ilości herbaty, kawy, czy paleniem papierosów, wpływają na strukturę zębów, powodując zmiany ich kolorystyki. Jednakże faktem jest, że po wybielaniu kolor zęba nigdy nie powraca do koloru sprzed wybielania. Ząb już zawsze pozostanie trochę jaśniejszy.

Warto jednocześnie pamiętać, że wypełnienia, które są w zębach (plomby), w czasie wybielania się nie ulegają wybieleniu i ich kolor nie ulega zmianie. Dlatego też po zabiegu wybielania wszystkie wypełnienia, które są w zębach, nawet te szczelne, wymagają wymiany, na wypełnienia dostosowane kolorystycznie do reszty zębów.

O procedurze wybielania należy pamiętać podczas przeprowadzania odbudowy estetycznej uzębienia, kiedy poprawiany jest kolor i kształt zębów, jak np. przed przygotowaniem pacjenta pod rekonstrukcje kompozytowe, licówki porcelanowe, czy koronki. Przed wykonaniem rekonstrukcji należy podjąć decyzję o tym, czy zęby mają zostać wybielone, czy nie, ponieważ po jej zakończeniu, po dobraniu koloru licówek, koronek i założeniu ich, nie można już odwrócić tego procesu i wybielić zębów, gdyż porcelana różniłaby się kolorem od reszty uzębienia.

Ilość wyświetleń: 42994