Usługi » Korona porcelanowa

Korona porcelanowa jest estetycznym uzupełnieniem protetycznym, które odbudowuje utracone w procesie próchnicy, urazu i innych czynników, tkanki zęba. Rekonstrukcja ta jest zalecana dla pacjentów, którzy mają przeprowadzone leczenie endodontyczne (leczenie kanałowe ) żeby wzmocnić zęby przedtrzonowe i trzonowe, dla pacjentów u których inne rozwiązania nie skutkują, czyli zbyt duża ilość tkanek zęba jest zniszczonych i wymaga odbudowy, a także dla tych wszystkich pacjentów, którzy mieli wcześniej rożnego rodzaju uzupełnienia w postaci koron, które aby były szczelne, wymagają zmiany.

Korona porcelanowa jest uzupełnieniem, które wykonywane jest w laboratorium techniki dentystycznej na zlecenie lekarza prowadzącego. Korona może być wykonana na podbudowie metalowej (nawet ze złota dentystycznego), na którą napala się porcelanę w kolorze dobranym do koloru zębów pacjenta, bądź też może być koroną pełnoceramiczną – bez użycia metalu. Innym rodzajem koron są korony wykonane z tlenku cyrkonu ze składnikami cyrkon lava. Poszczególne typy koron różnią się materiałem z którego są wykonane, podbudową (metalową bądź nie), a także kolorystyką - korony wykonane z tlenku cyrkonu są dużo jaśniejsze i  wyglądają bardziej naturalnie, niż korony porcelanowe.

We wszystkich tych przypadkach klinicznych, gdzie pacjent ma braki międzyzębowe (brak kilku kolejnych zębów) można wykonać konstrukcję protetyczną zwaną mostem. Za pomocą mostów łączy się dwa ‘brzegi’ (jeden ząb z drugim zębem), a pomiędzy którymi, tam gdzie nie ma zębów, można odbudować utracone na stałe zęby. Zęby, które są zębami filarowymi dla mostów, poddaje się procesowi preparacji i zakłada się na nie korony porcelanowe.

Precyzyjna technika wykonywania koron porcelanowych jest techniką wykorzystującą skanowanie komputerowe. Po pobraniu formy, czyli wycisku precyzyjnego, laboratorium odlewa model gipsowy, który poprzez specjalny program komputerowy oceniany jest pod kątem miejsca i formy przyszłej korony. W wyniku tego procesu można perfekcyjnie odtworzyć utracone tkanki zęba.

Etap protetyczny składa się z dwóch etapów. Wpierw przygotowuje się ząb filarowy, szlifuje się go w znieczuleniu, pobiera precyzyjny wycisk i zabezpiecza materiałem tymczasowym aby pacjent mógł normalnie funkcjonować, a na kolejnej wizycie (zazwyczaj po upływie tygodnia) robi się tzw. przymiarkę struktury. Po upływie kolejnego tygodnia, po dokładnej kontroli proces zakładania korony (porcelanowej lub cyrkonowej) uznaje się za zakończony.

Każdy zabieg rekonstrukcji odbywa się w znieczuleniu miejscowym i jest praktycznie bezbolesny.

Ilość wyświetleń: 22947